Stíněné reproduktorové kabely
Stínění u kabelů Supra podstatně omezuje vyzařování vlastního elektromagnetického pole do okolí. Proto také stíněné reproduktorové kabely minimálně ovlivňují kvalitu signálu v propojovacích kabelech a vstupních obvodech přístrojů, které se nacházejí v jejich těsné blízkosti. Na druhou stranu toto stínění také chrání přenášený signál před rušením z okolí, které negativně ovlivňuje jeho kvalitu.
Pár slov o elektrické síti a rušení v ní.
Mnozí příznivci audia, ale i videa, se zcela určitě setkali se známým fenoménem, že v noci nebo během víkendu má jejich systém lepší zvuk.
Tento jev je způsobený faktem, že je v síti menší zkreslení způsobené vysokým počtem odběratelů v takzvané odběratelské špičce.
Zkreslení v síti?
Elektrické napětí, které nám jeho distributoři dodávají do sítě je napěťová sinusoida/ +10%, -6% / o frekvenci 50/60 Hz / +-1% /. Každý odběratel elektrické energie má negativní vliv na kvalitu elektrické sítě, protože vytváří přístroji a spotřebiči, které má připojené, interferenční spektrum. Jinými slovy, způsobuje v síti rušení. Záleží to samozřejmě na spotřebičích, které každý z nás v domácnosti používá. Různé spotřebiče mají rozdílné amplitudy / rozkmit / a frekvenční rozsahy rušení. Širokou škálu rušení v užším pásmu vytvářejí velice často například spínané zdroje / počítače, průmyslové stroje a přístroje /, digitální přístroje / CD přehrávače, minidisky a DAT rekordéry /, video přístroje / televizory, videa a DVD / a potom různé druhy přijímačů a vysílačů / mobilní telefony, rozhlasové přijímače a různé hračky /. Toto zkreslení se projevuje jako oddělené, samostatné vysokofrekvenční rušení s měnící se amplitudou. V elektronickém obvodě našeho audio nebo video přístroje je toto zkreslení demodulováno / detector affect / víceméně odhaleno a potlačeno, ale zbytek zkreslení se promítne jako signál ve formě šumu, který se nabalí na vlastní signál a způsobí zhoršení kvality zvuku i obrazu. Drsnější a ostřejší zvuk mnoha digitálních přístrojů / na hony vzdálený "analogovému" zvuku / bývá velmi často důsledkem kontaminace elektrické sítě těmito různými druhy rušení.
Druhý typ, nazveme ho širokopásmové rušení v síti, způsobují různé elektromotory, mechanické spínače, světelné výbojky, zářivky, termostaty a světelné vypínače.
Další podíl na rušení má vlastní elektromagnetické vyzařování zapojených spotřebičů a přístrojů, které se vzduchem dostává do našich audio-video komponentů. To pak můžeme vnímat jako různé lupání a brum během reprodukce zvuku a obrazu. Toto elektromagnetické rušení je bohužel všude kolem nás.
Řešení na odstranění těchto druhů rušení je jen jedno ale velmi těžko si s ním poradí i ten nejlepší síťový kondicionér. Největší problém je najít takový způsob, aby konzumenti tyto druhy rušení do sítě nezanášeli. To je zatím neřešitelné a zní to jako pohádka.
Další, velmi nepříjemnou a nebezpečnou věcí, v našem případě dalším zdrojem rušením, je přepětí v elektrické síti, indukční změny a krátkodobé výpadky v rozvodech. To je způsobeno hlavně výrobci nebo distributory elektrické energie. Tyto druhy rušení a poruch mají na naše přístroje opravdu neblahý, někdy zničující vliv.
Můžeme tedy alespoň částečně ovlivnit kvalitu a stav elektrické energie, kterou potřebují naše komponenty, aby odevzdali své maximum? Ano můžeme a není toho málo. Dá se vylepšit částečně stav el. sítě alespoň v našem bytě, to znamená v relativně krátké cestě před našimi přístroji. Nejen použitím efektivně pracujících síťových filtrů, ale i důsledným používáním stíněných přívodních, přístrojových, reproduktorových a propojovacích kabelů. Efekt zlepšení je v naprosté většině vysoce pozitivní a překvapující. Vřazením síťového filtru na začátek řady komponentů totiž provedete celkový zvukový nebo obrazový upgrade sestavy / tj. všech komponentů kromě reproduktorových soustav / a zlepšíte výsledný zvuk i obraz celkově. Individuální výměna komponentů / většinou za dražší / není tak efektivní a přináší mnohdy jen zlepšení kvality dotyčného přístroje. Celkový efekt neodpovídá vloženému groši.
Osobně se domnívám / a zkušenost mi dává za pravdu /, že zásadním a prioritním krokem každého seriozního posluchače je ošetření výše zmíněné bídné kvality elektrické sítě.
Měli bychom si uvědomit, že v budoucnu stav síťě z hlediska rušení bude výrazně horší, protože počet spotřebičů, které její kvalitu devalvují, bude mnohem vyšší.
DAC
Digital/Analogue Interconnect
Aplikace: Analogový propojovací kabel s RCA nebo XLR konektory.
’nejrychlejší’ interconnect s velmi nízkou kapacitou. SUPRA DAC má izolaci z PE pěny a s tou dosahuje kapacitu jen 45 pF/m. Kabel je stíněný velmi účiným polo-vodivým nylonem. Velmi dobrou reprodukci vysokých kmitočtů přičítá výrobce vysokému velocity faktoru.
Velocity faktor kabelu DAC je 78% vůči rychlosti šíření světla. / 100% je rychlost šíření světla ve vakuu /.
Dielektrikum, které tento V. faktor ovlivňuje, je tvořeno pěnovým PE.
S materiálem PTFE/Teflon je tento faktor nižší, jen 71%, proto TEFLON firma SUPRA nepoužívá.